evaaaaa
evaaaaa evaaaaa
  • 10-02-2016
  • Mathematics
contestada

find the unit rate $6.80 for 9 muffins

Respuesta :

nobrains
nobrains nobrains
  • 10-02-2016
Unit rate is how many dollars per 1 muffin.

So divide $6.80 by 9 to get $0.76 / muffin
Answer Link
wankerville
wankerville wankerville
  • 10-02-2016
$6.80 divided by 9 = 0.755555556 
(which would round up to 0.76, obviously.)

therefore the unit rate would be $0.76/muffin
Answer Link

Otras preguntas

What acid reacts with koh to produce the salt kcl?
If 4m-7n=10 and 2m+2n=4, what is the value of 2m-9n?
What was the workers of the Union Pacific and the workers of the Central Pacific differences and similarities in the perspective of the railroad?
A student conducted an experiment to determine the resistance of a lightbulb. while performing the experiment the student noticed that the lightbulb began to gl
Why is grapefruit masculine or feminine in french?
Read the paragraph. During the Middle Ages, peasants lived in houses that had thatched roofs which were strong. A thatched roof was made out of straw. The stra
Significado das frases 1- moco de pavo 2- tirarse al ruedo 3- coser y cantar 4- por si acaso 5- Leyes draconainas
how did the dutch and english become indian ocean trading powers
The mosquito transmits malaria to humans and heart worms to dogs. In this case, the BEST description of the mosquito would be as a __________ for the disease.
Write the product 5 x 1 1/6 as amixed number