alexiselliott38 alexiselliott38
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2018
3 cases = $23.15
1 case = $23.15 ÷ 3 = $7.72

6 cans = $7.72
1 can = $7.72 ÷ 6 = $1.29

Answer: One can costs $1.29
Answer Link

Otras preguntas

Which rational number is the greatest a. 0.55 b. 0.6 c. 9/20 d. 1/2
Which cells contain chloroplasts? A:cells in plant leaves B:cells in plant roots and stems C:cells in animal muscles D:cells in animal brains
Please help! What natural features affected the route people took from Alaska to southern North America?
The sum of two numbers is 21. Five times the first number added to 2 times the second number is 66. Find the two numbers.​
Need help in 3 minutes ASAP Directions:fill in three supporting details for topics sentences and below
Find the product of 2x cubed and x squared minus 5x minus 4. Problem number 23
Find the value of z. A. 25.25 B. 76.25 C. 51 D. 129
In a raisin in the sun, Why is Beneatha worried about Mama's meeting with Mr.Asagai?
prove that.....cos^2α(cosec^2α-cot^2α)=cos^2α​
mode of transmission of scabies​