Seudónimo Seudónimo
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

if 3.5 pounds of apples cost $4.55 what is the total price of 1 pound of apples?

Respuesta :

tonimae23
tonimae23 tonimae23
  • 13-01-2016
4 dolllars and 55 cents divinded bt 3.5 pounts equals 1 dollar and 30 cents. $1.30
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 13-01-2016
$4.55/ 3.5 pounds= $1.30/pound.

The final answer is $1.30/pound~
Answer Link

Otras preguntas

The magnitude of the voltage induced in a conductor moving through a stationary magnetic field depends on the _______ and the _______ of the conductor. A. color
The second stage of cellular respiration is _____. the Calvin cycle the Krebs cycle the electron transport process glycolysis
The United States is an example of which governmental system?
What happens when an unstoppable force meets an immovable object ?
The Battle of Midway was a ____ point in the war. a. ending c. low b. beginning d. turning Please select the best answer from the choices provided
Lena's guest house is 15 meters long and 12 meters wide how long is the diagonal of the house using Pythagorean theorem
What is 4a to the zero power times 7a to the negative 4 the power?
Which body organ changes alcohol to harmless waste? A. liver B. kidneys C. stomach D. small intestine
3c =______________fl oz
Aerobic respiration consists of three stages: glycolysis, Krebs cycle, and electron transport. a. True b. False