chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

When cultural anthropologists do fieldwork in a community, they may rely on just a few chosen people who can provide special knowledge and details about communi
What is 3/4 of a ribbon that is 7 feet long?
Can somebody help me out with this please?
Which of the following statements is not true of a strategic inflection point? A) The term was coined by Andy Grove, past CEO of Intel Corporation B) This repr
1.what causes wind?​
Multiple sclerosis is a disease that involves: a. the degeneration of patches of the myelin sheath that causes the transmission of neural messages to be slowed
"A lender has reviewed the financial statements for an apartment property, and the lender requires a debt coverage ratio of 1.4. If the mortgage payment will be
Linear or nonlinear a) –Y=2x-4 b) x/3 +4=Y c) Y = -5/x+5 d) Y = 3/x to the third power minus 2
Please Please Please Please Help Please... Right triangle ABC has its right angle at C. AC=5 and BC=12 . Which trigonometric ratios are correct? Select each cor
Perimeter of rectangle: 32 cm​