Joshtheboss123
Joshtheboss123 Joshtheboss123
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Four students spent $9.40 on school lunch.at this rate,predict the amount 10 students would spend on the same school lunch

Respuesta :

noname
noname noname
  • 12-01-2016
you will need to know how much each lunch cost
so
9.40  ÷ 4  =  2.35
so each  lunch cost 2.35 dollars

now we need to find out how much it will cost for 10 lunches

10 x 2.35 = 23.5

so for 10 lunches it will cost 23.5

Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
We have an equation: 4/10= 9.40/?

Cross multiply:
4*? = 9.40*10
⇒ ?= 9.40*10/4= 23.5

10 students would spend $23.50 on the same school lunch~
Answer Link

Otras preguntas

What is the result of beowulfs battle with the dragon???
In the context of Porter's five forces model, the bargaining power of suppliers (auto dealers) is a weak force when considering the example of auto dealers sett
Number A is 5342. Number B is 11124 greater than A. Number C is 3104 less than B. What is the total value of numbers A,B and C?
What do scientists do if the results of an experiment do not support the hypothesis?​
please solve -3x+12=48
Which is a pair of opposing forces that act on water as it goes down through the soil? A. Condensation and capillary action B. Permeability and gravity C. Capil
Find the distance between the points (a, 0) and (0, b).
Is 2/3 and 8/12 in equivalent ratio
The rhetorical appeal that evokes emotions in a reader is called pathos. logos. ethos. kairos.
Adding negative numbers