sipstick6609 sipstick6609
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

One ice cream cone costs $2. ron buys m ice cream cones for $24. which equation, when solved, will give the value of m?

Respuesta :

steve108 steve108
  • 11-01-2018
2m=24
M=12

So the equation is
2m=24
Answer Link
codymccamman codymccamman
  • 25-03-2019

Answer:

24

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the british corn laws were supported by and what were they
What is 395.67 rounded to the nearest cent
Trey's family has been walking together for 20 minutes at least three days per week for the past four weeks. They already have so much more energy, and they wan
2x-7>9 OR -3(x-5)>12
American-Amerikalının İNGİLİZCE okunuşu nasildir
If a 375 mL sample of water was cooled from 37.5 C to 0 C how much heat was lost in joules?
Drew was feeling quite sore after the first day of training camp. his soreness was due to ______.
a+5.7>-2.3 what is the answer
after the quarterback was injured the coach decided to give al a chance, what type of phrase is it? verb phrase appositive phrase gerund phrase infinitive phras
in the carbon cycle, how is carbon removed from the atomsphere