rapbot36p0im0p rapbot36p0im0p
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price P you pay varies directly with the number of pencils you buy. Suppose you buy 3 pencils for .51. How much is each pencil in dollars?

Respuesta :

2033712695owpa4u
2033712695owpa4u 2033712695owpa4u
  • 12-12-2017
The answer is $0.17. Because three pencil is for $0.51, you just divide 0.51 by 3 to get the cost for one pencil.
Answer Link

Otras preguntas

Josh went on a road trip. He used 12.25 gallons of gas for the 318.5 mile trip. On average, how many miles did he travel per gallon of gas?​
Always capitalize geographical names. True False
Angles B And W are supplementary. Angle B has a measure of (4x+16) .Angle W has a measure of 68 .what is the value of x
What is the solution of the proportion? 3/4 = m/32
Please help Answers increased or decreased by 1% 10% or 90%
A connotative meaning for coach would be A. to give instruction. B. a horse-drawn carriage. C. a mentor and an inspiration. D. a person who trains an athle
Image courtesy of NASA and the CIA World Factbook The map above shows the countries of the Middle East. Which country is highlighted? A. Turkey B. Israel C. Afg
2 cups of the same side are filled to the brim with clear liquids cup a hold water cup be contains alcohol your teacher challenges you to figure out which cup
Identify the two gases exchanged between the body and the air during respiration.
It is visual description of words that form a picture in the reader's mind.