johnnowak123 johnnowak123
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

At the school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16 pencils?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2017
The answer is 2.64. Hope this helps!
Answer Link
Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 12-12-2017
.99/6= .165

.165*16= 2.64

I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

In 1985, the price of a gallon of milk cost about $2.20 per gallon. In 2005, the price of a gallon of milk cost about $3.50 per gallon. What was the percent inc
The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $5500 to rent trucks, and it will cost an additional $150 for each ton of sugar
How can you tell if you need to combine sentences in a paragraph? if the paragraph sounds choppy in your mind if you get lost in the middle of each sentence if
Which represents an exterior angle of triangle EGF? ∠MEG ∠NEG ∠PEQ ∠RFS
Select all that apply. Scientists that study macroevolution are looking to learn about the history of life on Earth. Since we cannot study early life directly,
The Enlightenment focused less on groups and more on what? * O The Induvial The Government O The Church O The Town
America declared war on Spain after:
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Word choice in a(n) setting uses complete sentences and avoids the use of slang and contractions. O A. formal B. informal O C. classroom O D. academic
where can i find stemscopes answer keys?