jaderuthpughoyecxy
jaderuthpughoyecxy jaderuthpughoyecxy
  • 10-11-2017
  • Mathematics
contestada

Which rate is a unit rate? A. $12/1hour B. 500miles/25gallons C. 15pounds/3cans D. $1/2pastries

Respuesta :

sm8279988 sm8279988
  • 10-11-2017
The correct answer is A. $12/1 hour
Answer Link
shanaebadgleyoxeokh shanaebadgleyoxeokh
  • 10-11-2017
$12/ 1 hour is a unit rate
Answer Link

Otras preguntas

why do animal cells have many small vacuoles and plant cells have 1 or 2 large vacuoles?
Where does meiosis take place in bryophytes? The Antheridia Protonema Capsule
What is the electron configuration of Br, Z=35?
Tim wrote 16 as (-2)^4. is he correct?
how to write 6007200 in two other form
Simplify the radical expression.. square root of 128
An equilateral triangle has side lengths of 40mm, what is the area of the triangle?
round 7,298,341 to the nearest 10,000
Which sentence contains no errors in the use of apostrophes? A. Don't put the dog's food in it's bowl yet. B. When you're finished playing the game, put it away
is 1/4 rational or irrational