waTEVA3644 waTEVA3644
  • 12-10-2017
  • Mathematics
contestada

If 75 cans cost 56.25 dollars how much would it be for 3 cans

Respuesta :

ccarstater22
ccarstater22 ccarstater22
  • 12-10-2017
$24.12
divide 56.25/7 then round then * 3
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-10-2017

56.25 / 75 = 0.75 for each can

0.75 *3 = $2.25 for 3 cans

Answer Link

Otras preguntas

Pronoun for my sister
What statement stopped the colonization of the Americas by Europeans? A. Monroe Doctrine B. Conventions of 1818 C. Adams-Onis Treaty D. Rush-Bagot Treaty
Transcription occurs in the __________________ of a eukaryotic cell
Which of the following is not TRUE of federal courts? A. They primarily address cases involving state laws. B. Federal courts address traffic violations, whic
A single strand of DNA contains the following nine nucleotides in this order: ACT TAT GGA. What sequence of bases will be present on the complementary strand of
In "Mowgli's Brothers," which best describes Tabaqui?  A sorrowful  B hopeful  C sincere  D mischievous
What is the percent change from 20 to 18?
]Which of these statements is correct about the Theory of Adaptation?
What cause the increase in trade in new Orleans in the early 1800s?
Which of the following can be identified as a cause of Siddhartha Gautama's dissatisfaction with Hinduism? a. The unjust effects of the caste system b. His wife