Maria051 Maria051
  • 10-08-2017
  • Mathematics
contestada

Hank bought 2.4 pounds of apples. Each pound cost $1.95. How many did hank spend on the apples?

Respuesta :

BenjaminG123
BenjaminG123 BenjaminG123
  • 10-08-2017
1 pound = $1.95
2.4*1.95
=$4.68

2.4 pounds of apples would cost $4.68.

Hope this helps! A thanks/brainiest answer would be appreciated :)

Answer Link
sydbid123 sydbid123
  • 10-08-2017
1.95x2.4=4.68
$4.68 on apples
Answer Link

Otras preguntas

List three examples of a primary economic activity?
How do human diseases caused by bacteria and diseases caused by viruses react to antibiotics?
In pure water, a red blood cell from an animal will swell and burst, but a leaf cell from a plant will not. Which structure in the leaf cell is responsible
What does ethical dimension mean
What two things must you know to find the momentum of an object? :( anyone?
How does thermal energy heat a house? What devices and systems are involved?
You have 10 apples in a basket. 10 children come to you and each one of them ask for an apple. You want to give all the apples to each one of them, but still ke
What is the value of this please help
The position of a place north or south of the equator is measured in ?
what two canadian provinces border Alaska?