iriana iriana
  • 10-04-2015
  • Mathematics
contestada

A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25. Determine the unit cost per pound

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 10-04-2015
Divide the pounds by the cost.

38.25 / 45 = 0.85

So the cost per pound is $0.85.
Answer Link

Otras preguntas

(20 POINTS) What is the difference between haploid and diploid cells, and where are they important exactly?
quartz is a courses gained rock derived from sandstone what type of rock is quartzite brainly
25 points What are the characteristics of an independent clause? Select three options. It contains a subject and a verb. It expresses a complete thought. It
What happens when a substance undergoes a chemical change?
Which word best describes the climate in cuba?
what did many europeans do to many islamic countries in the middle east
I WILL GIVE BRAINLYIST!!! please help☁️✨
Fill in the blank to make an equivalent ratio
In which type of economy would you expect the standards of living to be high
Simplify the expression.{(-1)^3/(-3)^-3}^2a. 1/729b.3^-18c. 729d. 3^18