brandygodwin678 brandygodwin678
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

Canned corn is on sale at the grocery store, three cans for a dollar. Another brand is only $.30 per can, witch is better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2017
The second brand is a better buy because if you bought 3 cans of the first can of corn, it would be $1.00. But, if you bought 3 cans of the second can of corn, it would be $0.90. 
So, the second can of corn is the best to buy. 
Answer Link

Otras preguntas

who were philosophers during the Renaissance
what property is this? (15 6) 8 = 15 (6 8)
A historical source can be deemed unreliable if the author appears to unfairly favor a particular side or viewpoint. In this case, the source is called
What means did the Roman Empire use to grow? (4 points) conquest and war alliances and agreements trade and Christianity education and scholarship
there are t teams in a soccer league. each team consists of 11 players. write an equation to find how many players p are in the league
is the study of the muscle movements in the human body an example of biology or of physics?
Help me answer please?
Which of the following lines contain personification? And felt the breath of the morning breeze 1 Blowing over the meadows brown. 2 And one was safe and aslee
The first law of thermodynamics states that _____. A.when a process converts energy from one form to another, some energy converts into heat, a less usable form
What is the GCF of 11x^2y^2 , 33x^2y , and 3xy^2