MADDOX204
MADDOX204 MADDOX204
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

You buy3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.88 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 12-09-2022

Step-by-step explanation:

$2.88 per pound

so, then how much for e.g. 2 pounds ?

right : the price for 1 pound plus 1 pound = 2×$2.88 = $5.76

and so on.

therefore, 3.9 pound cost :

3.9 × $2.88 = $11.232 ≈ $11.23

Answer Link
angy55 angy55
  • 12-09-2022

Answer:

11.232

Step-by-step explanation:

3.9×2.88=11.232

Answer Link

Otras preguntas

I need help on (a) I don't know what equation to use?
What is the factors of 32
What does photosynthesis require in addition to water and carbon dioxide
A rectangular swimming pool is 6ft deep. One side of the pool is 4.5 times longer than the other. The amount of water needed to fill the swimming pool is 1728 c
are the graphs of 2x+7y=6 and 7y = 2x +6 parallel? Explain.
on Tuesday elena completed 20 item of her math homework in 36 minute. at that same rate how long will it take her to complete 35 item for Wednesday math homewo
write and solve a revised system -5x-2y=6 3x+6y=6
the second great awakening inspire people to do what
what does DNA not contain?
What organization focuses on the maintenance of a peaceful alliance between North and South America?