dianyyyy dianyyyy
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

Derek paid $3.20 for a 4 pack of Gatorade.
What is the cost per bottle?

Respuesta :

nkira1014 nkira1014
  • 12-09-2022
3.20/4 = $0.80 or 80 cents
Answer Link
843576298765432brian
843576298765432brian 843576298765432brian
  • 12-09-2022

Answer:

80¢ / 80cents

Step-by-step explanation:

80¢ is your answer because Derek paid $3.20 for a pack of 4 Gatorade so you would have to divide $3.20 by 4 which will be 80¢

So your answer would be 80¢ per bottle.

Answer Link

Otras preguntas

factor completely w^4-2401
what does it mean to win 'fair and square'?
what is strain/sprain what is heat exhaustion
which of the following is a probable source of earths magnetic field? A. the sun B. the earths tides C. earths outer iron core D. the moon
John will be x in 7 years. How old was he last year? A: x + 7 B: 1 - x - 7 C: x + 8 D: x - 8
Why the people consuming sea food do not suffer from goiter
solve the equation 4x^2-17x-15=0
4b×3b-2b=102 what is b
the himalaya mountains were formed in a collision at a A. fracture zone B. transform C. convergent D. divergent
If 3^x = 54, then which of the following must be true? A. 1 < x < 2 B. 2 < x < 3 C. 3 < x < 4 D. 4 < x < 5 E. 5 < x