Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

What two things must you know to find the momentum of an object? :( anyone?
What is the name of the biome in which you can encounter an elephant (in natural environment of course)
A soccer is having a car wash. The team spent $55 on supplies. They earned $275, including tips. The team profit is the amount the team made after paying for su
How does thermal energy heat a house? What devices and systems are involved?
accurate estimation of 75-33
In pure water, a red blood cell from an animal will swell and burst, but a leaf cell from a plant will not. Which structure in the leaf cell is responsible
You are trying to save $20 a week to buy and use cd player. During the last 4 weeks you have saved $35, $15, $10 and $12. How much do you need to save this week
what natural resources were available to Meso-America?
A lizard accelerates from 2 m/s to 10m/s in 4 seconds. What is the lizard’s acceleration?
what number is smaller than 19 but more than 4 factors