Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

SIMPLE GEOMETRY QUESTION WORTH 13 POINTS!!! EASY EARNED POINTS!!! ANSWER ASAP!
What Jewish belief does Christianity reject ? 1) Isaac is the father if the Jewish people 2) The Hebrew Bible is a sacred text. 3) The Sabbath is meant for r
Pb-214 in beta decay
PLEASE HELP! Function Notation Evaluate the following expressions give the functions below: F(x)=4x+5 H(x)= x+ 2 g(x)=3x^2-4 1.f(5)= 2.h(
Fill in the blank. 1. La profesora la ventana. (abrir) 2. ¿Usted a bailar, señora? (aprender) 3. Raúl la mochila y busca su libro. (abrir) 4. ¿Por qué nosotros
vertical translation horizontal translation reflection over the x-axis reflection over the y-axis
a letter to a friend telling him about the preparation towards your final examination​
A forklift does 450 J of work to lift a 150 N hot tub. How high is the hot tub lifted? Round your answer to the nearest whole number
2. How is a business plan like the outline of a paper?
How can unit rates and proportional reasoning be used to solve problems?