Needanswers1290
Needanswers1290 Needanswers1290
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

Henry bought a bag of 5 onions for a total cost of $4.75. At that rate, how
much would Henry pay for 12 onions?
A. $ 9.75
B. $11.40
C. $11.75
D. $16.75

Respuesta :

vgawecki vgawecki
  • 10-09-2022
B. Henry would pay $11.40 for 12 onions. To find out how much 1 onion is, divide $4.75 by 5 and you will get $0.95. Then times $0.95 by 12. So in the end, Henry would pay $11.40 for 12 onions.
Answer Link

Otras preguntas

Define mechanical ratio
Which of the following is a true Energy can be produced by living things. Energy cannot be changed from one form to another. Energy can change from one form to
Does the VERB agree with the SUBJECT in this sentence? The truck wasn't running at all. yes or no?
What is one similarity between the male and female reproductive systems?
What is shown in the image? A. mitochondrion B. chloroplast C. eukaryote D. prokaryote
Beginning with carbon fixation, arrange the steps of the Calvin cycle in the correct order
A stone with a mass of 0.600 kg is attached to one end of a string 0.600 m long. The string will break if its tension exceeds 55.0 N. The stone is whirled in a
A hotel charges a $10,000 annual fee plus an additional $200 for each night you stay there. What is the average cost per night if you stay at the hotel for 50 n
When performing your secondary assessment on an older patient who has been injured, it is important to: a. perform an in-depth physical exam prior to initiati
- Polyploidy is very common and often beneficial in