franciscatutuwaa82 franciscatutuwaa82
  • 12-06-2022
  • Mathematics
contestada

14. 9 pens and five pencils cost $3.20
and 7 pens and 8 pencils cost $2.90.
Find the unit price for each pen and
pencil.

Respuesta :

melancholy1644
melancholy1644 melancholy1644
  • 12-06-2022

Answer: scroll down to find out :)

Step-by-step explanation:

Let's say pens are p and pencils are e.

9p + 5e = 3.20

7p + 8e = 2.90

2p - 3e = 0.30

p = (0.3 + 3e)/2

7(0.3 + 3e/2) + 8e = 2.90

(2.1 + 21e)/2 + 8e = 2.9

e = 0.1, p = 0.3

So, pencils are 10 cents and pens are 30.

Answer Link

Otras preguntas

Given 28.2 grams of an unknown substance, if the substance absorbs 2165 joules of energy and the temperature increases by 35 Kelvin, what is the specific heat o
what is a gcf for 40 and 48
using a number line, what is 235+123
672726 to the nearest hundred thousand
What is the benefit of formulating a hypothesis?
Select all that apply. ______ are the primary decomposers. Plants Animals Bacteria Fungi
which would make an effective thesis for an essay on the cause of the french revolution
Solve by using elimination.express answer as an ordered pair 2x-5y=-7 5x-3y=11
What's (-1.15)×3.2=? Explain =)
what are the factors of 14 and 21