Alice2820
Alice2820 Alice2820
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

oranges cost $1.25 per pound

How much would it cost to buy 2 pounds of oranges?​

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Multiply the price of one pound by 2 to get 2 pounds.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

According to the DEA and the FDA, schedule I drugs have __________. A. a low potential for abuse B. a medical use that is safe under medical supervision C. no c
do the following side lengths form a right triangle: 9, 10, 13.45?
What was the effect of the Watergate scandal on the 1972 election? A.Nixon lost to McGovern. B. Nixon advisers took the blame and Nixon won. C. Most people igno
Below is a graph that represents the total profits for a third month. Write the equation of the line that represents this graph. Show your work or explain how y
how did European expansion impact native american society
Which career professionals typically has the highest level of education? A) Systems Analysts B) Support Specialists C) Computer Systems Engineers/Architects D)
which of the following objects- airplane, L train, person- would be easiest to model the motion of? Which would be the most difficult?
Pls just answer if you know, don't guess or spam. Thanks
The system of linear equations -2y+ y = 8 and -3x -y=7 is graphed below. What is the solution to the system of equations?
i need help with number 9 a.)