tdsimmons1742
tdsimmons1742 tdsimmons1742
  • 10-05-2022
  • Mathematics
contestada

Which product costs the most per ounce?

Which product costs the most per ounce class=

Respuesta :

rafiya2
rafiya2 rafiya2
  • 10-05-2022

Answer:

Jose's cereal

Step-by-step explanation:

Per ounce:

Betty's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Jose's cereal = 0.09 dollars (9 cents)

Bob's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Betty's cereal and Bob's cereal cost the same amount per ounce (6 cents).

Jose's cereal costs 9 cents which is greater than 6 cents.

Jose's cereal costs the most per ounce

Answer Link

Otras preguntas

2 Polnts What does Marlow mean when he says that England "has been one of the dark places of the Earth?" O A. Fear of the dark is a childish preoccupation. O B.
A board is 7 3/4 feet in length. How many full size pieces of board 1 1/3 feet in length can a carpenter cut from that board of wood?
If a female frog has 13 chromosomes in her eggs, how many chromosomes would be present in a normal body cell?
No question to ask at this time!
Can someone help me solve for X?
A snare drum is 1/4 as wide as a bass drum. A bass drum is 64 inches across. How wide is a snare drum?
I DO NOT UNDERSTAND SOMEONE PLEASE HELP
Sandy builds this shape of four congruent triangles using clay and toothpicks. The area of each triangle is 17.6 cm², and the height of the shape is 5.2 cm. Wha
The scapula is _______ to the breastbone.
A circle has a circumference of 42 in.what is the area of the circle