r4327035 r4327035
  • 10-04-2022
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Respuesta :

marquesball4life marquesball4life
  • 10-04-2022

Answer:

1 pound of peanuts cost 3 dollars

1 pound of wallnuts costs 2 dollars

Step-by-step explanation:

24/6=4

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

NEED IT ASAP WITH EXPLANATION You are in charge of creating a billboard advertisement with the dimensions shown. You make a scale drawing that is 32 inches wide
True or false. The Boston massacre forced the British to close the Boston harbor.
What is the prefix, root and suffix of advocate
Why does the author include his own memories in the book? Question 5 options: A) to make a connection between his identity and the history and culture of the K
what are the levels of organization from Delta organism
Under a dilation of scale factor 3 with the centerat the origin, if C (6, 9), what will be thecoordinates of the point C’?
The storage capacity of long term memory is best described as
I don't quite understand this...
Borden Inc. offers pasta snacks grocery and dairy items as well as films adhesives another nonfood products these products are referred to as Borden’s
A doctor confirms that a patient is overweight after performing multiple tests and calculating the patient’s body mass index (BMI). Which strategies will the d