mkreishan678 mkreishan678
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of manufacturing a single DVD is represented by: C(x) = 0.35x+ 1.75. What is the cost of manufacturing 12 DVDs?

Respuesta :

popmystar
popmystar popmystar
  • 12-03-2022

Answer:

£5.95

Step-by-step explanation:

To find the cost of 12 DVDs, let x = 12

C(12) = 0.35 x 12 + 1.75

C(12) = 4.2 + 1.75

C(12) = 5.95

Answer Link

Otras preguntas

What are three important clauses [parts of sentences] in the first section of the Fourteenth Amendment?
Why would a plant store energy in the form of sugars using photosynthesis when the plant can make an unlimited number of ATP through the light reactions?
If you are riding on a bus with a friend, you can tell you are moving by observing the motion of
Are the following lines parallel? y = -3x + 1 y = 4 - 3x
Identify the sentences in which the wordWater, is used as a verb​
The school cafeteria workers make 2 breakfast bags for every 5 students in the school. If there are 650 students in the school, how many breakfast bags are they
The admission fee at the zoo is two dollars for children and four dollars for adults formula and solve a system of equations to determine how many children went
On May 8 at 1 pm, Edna sent an email to Bob in which she notified Bob that she was revoking her May 1 offer because she had sold the wine. Bob received and read
Solve for x. 2x – 3 + 6x = 21 x = [?]
Which transformation will map figure K onto figure K? (1 point)