Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

What are some events in the real world that might cause a significant percentage of a population or species to be killed or otherwise prevented from reproducing
I need help on my math! It is not B!
If you invest $823 at an interest rate of 3 percent,how much money will you have in total afer nine years?​
Which of the following are square roots of the number below? Check all that apply. 4
How the role of a president change over the years
What do you think is the main difference between realistic art and abstract art?
What does the word jacket mean in teaching Shakespeare in a maximum security prison
An antibiotic is added to a bacteria culture. The function, n(t), represents the count of bacteria alive with respect to time in seconds in an exponential manne
Dr. Kwame Nkrumah later become a member of which party before forming the CPP ​
5. Which of the following features of Google Groups allows users to share notes and research with other members? OFolders OIFavorites OReal-time editing o Chat