JaydaAlcantaraAlonso
JaydaAlcantaraAlonso JaydaAlcantaraAlonso
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

20 points if u answer and brainliest :

How many boxes of envelopes can you buy with $12, if one box costs $3? write an equation to represent this information. Use p for the variable

Respuesta :

henrylv henrylv
  • 10-02-2022
P=12/3

Explanation: P is the variable and to find how many we can buy with 12 dollars we divide 12 by 3 which is the price.
Answer Link
2260945
2260945 2260945
  • 10-02-2022

Answer:

4 boxes.  12 - 3p = 0

Step-by-step explanation:

If you do the equation just figure out what P is and you get the answer.

Answer Link

Otras preguntas

Various pieces of string are cut at different lengths. Stephanie selects three pieces that measure 4.5 cm, 6 cm, and 8.5 cm. Determine what type of triangle Ste
Compare The stoic and epicurean views about life. Which of these views appeals to you? Write a paragraph that explains the reason for your choice
Please can someone help me??? Please
what is the best way to encourage emergent literacy ? A. teach the alphabet and sing the alphabet song everyday B. decorate the child care spaces with example
I’m not good at math help.
a and b are positive integers and a−b = 2. Evaluate the following: 5^a/5^b
f(x)=-5x+2 and g(x)=1/2x+4 find f(g(12))
what are the rules thay the judge must follow when determining the sentence for a criminal
Please help it’s in the picture
Ms.McClain conducted an experiment with a 6- sided number cube. The table shows the number of times each number landed: For which number did the theoretical pr