getbrighterwithme
getbrighterwithme getbrighterwithme
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At Hannaford, bananas cost $0.75 per pound. Maggie paid $3.15 for a bunch of bananas. How many pounds of bananas did she buy for that amount?

Respuesta :

stellagwynethguzman
stellagwynethguzman stellagwynethguzman
  • 12-01-2022

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

3.25÷0.75=4.2

brainliest pls if that helped

Answer Link

Otras preguntas

first explorer to sail around Africa to India
how did their dependence on British trade affect the opinions of Americans in the East and North regarding the War of 1812. more inclined to fund the war of 181
Which statement is accurate about the Aztecs and the Spanish? A. The Aztecs admired Spanish culture and adopted many of its customs. B. The Aztecs had a complex
Name Two bad things Pope  Leo  X  did
What latitude was chosen as the dividing line between slave and free states?
How many pieces of art did Roy Lichtenstein by the end of his life?
is 3 feet more than or less than or equal to 10 inches
when McDonald's is built around the world, then does this mean it's a part of homogenization
Ramal filled 3 pages in a stamp album.This is one sixth of the pages in the album.How many pages are their in ramals stamp album
In which way did the 14th Amendment change the balance of power in the United States? A. The states gained the power to nullify federal laws. B. The federal