akaylajones217
akaylajones217 akaylajones217
  • 11-01-2022
  • Mathematics
contestada

Hector purchased a 20 ounce bottle of mustard for $2.80. What is the cost of the mustard per ounce?

Respuesta :

19278najmussakib102m
19278najmussakib102m 19278najmussakib102m
  • 11-01-2022

Answer:

0.14 $

Step-by-step explanation:

Price of 20 ounce bottle of mustard for $2.80.

Price of 1 ounce bottle of mustard for 2.80÷20 $

                                                             = 0.14 $

Answer Link

Otras preguntas

A car slows down at -5.00 m/s^2 until it comes to a complete stop after travelling 15.0 m. What is the initial speed of the car?
Several students measure a 25 mm long nail and wrote the measurements show in the table below who is measurement hurt the greatest percent error? Round to the n
A manufacturer of chocolate chips would like to know whether its bag filling machine works correctly at the 447 gram setting. Based on a 24 bag sample where the
Jane is making lunch for 12 people. she is serving hotdogs and plans on each person get eating two hotdogs. hotdog buns are sold in packages of eight. which exp
(1/3) to the power of 2×(−10÷14) ASAP PLS
When three atomic orbitals are mixed to form hybrid orbitals, how many hybrid orbitals are formed? A. four B. five C. two D. three E. six
mag tungkol sa paglalang
The symbol used for a magnetic pole is: m M P p
Eight more than a number is 20. Find the number.​
How can you isolate the term ? 3 f 3 +22=17 ? ? on both sides.