shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Estimate the value of this expression by rounding each number to the nearest whole unit. (2.42)(8.82)(4.23) A. 108 B. 64 C. 72 D. 96
7h -7 = 5h + 13 solve
Gabriella is x years old. Her sister, Felicia is 6 years older than she is. Their mother is twice as old as Felicia. Their aunt is x years older than their moth
4x +5y how to answer evaluate expression x=6 and y=17 how to get the answer
what is 1 name for a square besides a quadrilateral and a square?
Lights strung together in a line along a circuit would be an example of a __________ circuit.
The length of a rectangular garden is equal to 21 feet more than the width of the garden. Write the expression which represents the area of the garden in terms
How to write the number 5,901,452 in word form
Can 2 yards and 60 inches be expressed as a ratio
how did world war 1 cause the federal government to change its relationship with the business world?