Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence from Barrio Boy by Ernesto Galarza. When my water party was interrupted, both the bathroom and I got a scrubbing. Who most likely interrupted
The expression 1.5 x 1.09^t models the housing costs, in thousands of dollars, for summer term t years since Chinedu applied to his college. What does 1.09 repr
Which of these is an example of an imagined risk
Solve the equation: 3/4s = 12
Which is a line segment? A. `bar(PQ)` B. `bar(RS)` C. `bar(TU)` D. `bar(VW)`
the midpoint of line segment XY is (3,-5). What is the coordinate of the endpoint X if the coordinate of Y is Y(0,2)?
Why was the glorious revolution in England unusual in comparison to political developments in France Spain and Russia A-while the French Spanish and Russian mo
Are coins in your pocket a homogeneous mixture or a heterogeneous mixture? Explain.
What are some questions I can use?
I need Geometry help !!!