FoxycoolsXxx FoxycoolsXxx
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2.25
pounds of grapes is
$6.75. The cost of 5
pounds of grapes is
$15. Find the slope in
dollars per pound.

Respuesta :

zhengken000 zhengken000
  • 11-12-2021

Answer:

Hope this helps! <3

Step-by-step explanation:

The slope or increase in cost per pound is 3. (1 pound of grapes costs $3)

Answer Link

Otras preguntas

Why do cells go through the process of cell division instead of simply dividing in half
14. The side of regular hexagon is L. What is the rule of its perimeter? a) 4L b) 5L c) 6L d) None of these​
Consider a 5.00e - 11 M solution of H2SO4. What is the pH, POH, [H+] and [OH-] for this solution? pH = number (3 significant figures) pOH = number (3 significan
lo consideras propagandísticos o publicitario? por que​
Question 1 ​​given budget of $1000 Optimal consumption bundle of X ; of Y ? Question 2: Budget of $1000 Price Change of Y Optimal consumption bundle of
Why is the sodium borohydride solution prepared in basic rather than acidic aqueous media?
How did the rebellion start and what did animals do after they expelled Mr jones
write me an activist essay on amika george
A student is making a scale model of the solar system. They decide to use an orange, 2-door car to represent the Sun. The car is 2.5m long. The length of the ca
What is another name for the circumscribed, elevated papules caused by localized edema, commonly resulting from an allergic reaction?