azaryaneve17 azaryaneve17
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

Logan spent $42 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 11-12-2021

Answer:

$10.5

Step-by-step explanation:

$42 for 4 basketballs

price of 1 basketball = 42/4

42/4 = 10.5

-Chetan K

Answer Link
SillyMilly6
SillyMilly6 SillyMilly6
  • 11-12-2021

Answer:

10.5 dollars

Step-by-step explanation:

42÷4=10.5

Answer Link

Otras preguntas

Friction between a skateboard wheel and the surface produces             ?
Is 1/2 equivalent to 7/12
Can you please help me with #32 im getting confused.
'Work out the length of the line segment PQ. Give your answer correct to 3 significant figures.'
multiply, (x+10)²=____(simplify answer)
How would the graph of the relation y=3x-2 change if the 3 and -2 were both doubled? The graph would be a) steeper and have a lower y-interceptb) steeper and ha
How was the roman republic formed?
Is 5/8 equivalent to 4/10
Differentiate the following functions y=4x^3-2x^2+5x^-3.7-6
'Work out the length of the line segment PQ. Give your answer correct to 3 significant figures.'