samis8648 samis8648
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Christian buys a two-gallon bottle of juice for $28.16. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

Respuesta :

Tweezles
Tweezles Tweezles
  • 10-12-2021

Answer:

$0.22

Step-by-step explanation:

128 oz in a gallon

2 gallons is 256oz

28.16*2=56.32

56.32/256=0.22

Answer Link

Otras preguntas

3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
Why did Henry Clay group his resolutions in pairs in the Compromise of 1850?
3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
A light plane flew from its home base to an airport 255 miles away. With a head wind, the trip took 1.7 hours. The return trip with a tail wind took 1.5 h
what are three ways water erodes the surface of earth
3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
how have computers changed mapmaking in recent years
What's breed of given cat???Check attachment
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
Your model locomotive is 18 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 72 feet long. A window on the locomotive is how many times wider than a wi