mya691442
mya691442 mya691442
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If i can get 2 Amy's organic soup for $4 how much would it be for 1 Amy's organic soup?

Respuesta :

stapmoshun
stapmoshun stapmoshun
  • 11-11-2021

Answer: $2

Step-by-step explanation:

just do 4 divided by 2 and your answer is 2

Answer Link
PixelArcaders112462
PixelArcaders112462 PixelArcaders112462
  • 11-11-2021

Answer:

$2 for 1 Amy's Organic Soup

Step-by-step explanation:

Since 2 of Amy's Organic Soup is = $4

Divide to find the Unit Rate for the cost of 1 soup.

Let x = Cost of Amy's Organic Soup

$4 = 2x

$4/2 = 2x/2

$2 = x

Answer Link

Otras preguntas

if j=12, what is j/3+3?
how to factor x^2-2x-1
One third of the bagels in a bakery are sesame bagels. There are 72 sesame bagels. Define a variable. Then write and solve an equation to find how many bagels t
whats the answer for x-5y=19 for y solve for y
a bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
The sum of two consecutive odd integers is 284. Write an equation and solve to find the two integers.
Jose received $30 for his birthday and put it in his piggy bank. Each week, he puts 4 more dollars in his bank. The amount of money in dollars D in his bank is
What is the former name of the Manhattan area?
what is the significance of the battle of lade?
What is the balanced equation for tin dioxide + hydrogen ---> tin +water