dorianpowell9842 dorianpowell9842
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

A plumber charges a base fee of $60, and then each hour of work costs $15. Yesterday Joe hired the plumber to fix his sink, at a total cost of $240. How many hours did the plumber work?

Respuesta :

DezMali85 DezMali85
  • 10-11-2021
The answers or your question is 12
Answer Link

Otras preguntas

Which line from "I'm Nobody, Who Are You?" by Emily Dickinson contains a simile?
Any help is appreciated!
A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​
A=pir^2 solve for pi
Nevermind I have the answer.
Which of the following is a weak acid? a. baking soda (pH 9) b. lemon juice (pH 2) c. bleach (pH 12.6) d. soda (pH 4)
Geometry: CC 2015 > Chapter 2: Chapter 2 Test > Conjecture: Twice the number of units in the length of any side of a rectangle is equal to the number of
Solve for t. 7 + 3f > 4​
A box of candy includes 36 pieces. If 2/5 of the candy are peppermints and the remaining candy is chocolates. How many pieces are chocolates?
it took Jose two-third of an hour to complete his math homework on monday three fourths of an hour on tuesday and two-fifths of an hour on wednessday. how many