chkqphn7ry chkqphn7ry
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

2 compact discs for $26.50

Respuesta :

laylagray891 laylagray891
  • 13-10-2021

Answer:

$13.25

Step-by-step explanation:

I’m assuming you want to find the unit rate for 1 disc. All you have to do is do $26.50 divided by 2 to find out the price for one disc. $26.50 divided by 2 is $13.25, meaning 1 disc costes $13.25. Therefore, the answer is $13.25

Answer Link
jr200790 jr200790
  • 13-10-2021
Answer: $13.25




Step by step Explanation:
Answer Link

Otras preguntas

what is lcd of 2/5 and 7/10
what is the answer for this fraction is 1+20×5
How long has carbon been underground?
Which of the following was NOT an Enlightenment philosopher? A. Voltaire B. Hobbes C. Locke D. Ptolemy
A poor farmer who owned his own land would be happy living in a royal colony because he could _____ a.) get better seeds to grow more crops b.) vote for re
jamala Drive 408 miles in 6 hours traveling at a constant speed. at what rate is she traveling if she drive 5. hours at the speed what will her total distance b
Please give me.. summary of story of my life by helen keller in hindi.. please
Graph the line through the point (-1,-3) with slope -2
how do you express 2/10 in scientific notation?
Graph each line Y equals one half X minus one and why -3 equals one third parentheses X -3)