mathewmateo08 mathewmateo08
  • 12-10-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 12 pounds of apples costs $35.50. What is equation for the cost in dollars, d, for the cost of a pound, p of apples

Respuesta :

sanyamjain99
sanyamjain99 sanyamjain99
  • 12-10-2021

Answer:

12p = 35.50d

Step-by-step explanation:

If you like my answer than please mark me brainliest thanks

Answer Link
angelchance062521 angelchance062521
  • 12-10-2021
Divide the amount of money by the number of apples to get the cost of a pound.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP !!!......
Question 9 Look at the map and choose the answer that best describes what it shows. HS_HST_US2_S1_03_07_LCMap.jpg The movement of troops during the
How many non-bonding electrons does phosphorus have?
The probability of winning a game is 15%. If you play 20 times, how many times should you expect to win?
A pulley system is used to lift a crate weighing 150 newtons straight up. If the force applied is 87 newtons and the ideal mechanical advantage of the pulley sy
Which motivation theory might explain one’s need for financial security? financial theory of motivation humanistic theory of motivation instinct theory of motiv
Duermo cada noche ocho horas
A baseline for experimental investigation is provided by what?
what is an social contract theory of citizenship
The _____________ are believed to have migrated to Australia some 40,000 years ago. a) Europeans b) Outback c) Maori d) Aborgines