madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

Write 2/3 as a percent. Round your answer to the nearest tenth of a percent.
what is the distance between (-6,8) and (-3,9)
I am not responsible for paying taxes to the British king what kind of colonist is most likely made the statement
Can someone please help me please I will appreciate it I need help asap
Susan makes and sells purses. The purses cost her $12 each to make, and she sells them for $25. This Saturday, she is renting a booth at a craft fair for $60.
Standard deviation...can someone please tell me where I messed this up??? I keep getting incorrect answers..
What does it mean to talk about the 'volume' of the rectangular box or cylindrical container
Read the following argument: Studies have found that children who study music learn to read more easily than students who do not have this opportunity. Which
Select the three most acidic hydrogen atoms in lactic acid, CH3CH(OH)CO2H, and rank them in order of decreasing acidity. Explain your reasoning.
A good example of vertical integration is