los7539 los7539
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

Keisha bought 12 pounds of flour for $5.
How many dollars did she pay per pound of flour?

Respuesta :

sggvxhhbbb sggvxhhbbb
  • 10-09-2021
She payed $2.40 per pound.
Answer Link
nancygoyal
nancygoyal nancygoyal
  • 10-09-2021

Answer:

42 cents per pound

Step-by-step explanation:

to find the price for 1 pound, divide money with weight

price of 1 pound

[tex] = 5 \div 12 \\ 0.4166 \\ 0.42[/tex]

42 cents approximately

Answer Link

Otras preguntas

What is (x^3-20x+16)/(x-4)
which of the following are true?
Let f(x)=x^2+3x-12 what is the average rate of change from x=3 and x=5? can someone help me out and show your work
to ensure you have the right medication, check the medication order and verify the medication at least how many times prior to administration ​
Find the specified vector or scalar. Show your work. u = -4i + 1j and v = 4i + 1j; Find ‖u+v‖
Find the measure of angle 1
why is hate so strong?
plssss help! Gina has 600 records.If Johnny were to double the number of records that he now owns he would still have fewer than Gina has (Math variable questio
Two unique letters are chosen at random from the alphabet. What is the approximate probability that the first letter chosen is A ?
which equation includes the minimum or maximum of f as a number that appears in the equation?