advorzin05
advorzin05 advorzin05
  • 11-08-2021
  • Mathematics
contestada

this is confusing ok so 1.if there r 2 boys in a class for every 3 girls what would be the ratio for it and 2.if Seth bought a 12-ounce jar of something that is $3.60 what is the unit price?

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 11-08-2021
1. 2:3 boys to girls
2. You do 3.60 / 12 so it’s 0.30$ per ounce
Answer Link

Otras preguntas

The plantations were located close to towns for supplying all the needs of the people. True False
I Need Help With 8. 9. 10.
what is 44.089 rounded to the nearest hundreth
Why might an author include geographical context that the characters are climbing “a gurgling Mount St. Helens” when stating that “the sky became covered in bla
Give the album to _____ Bob _____ Lisa. What kind of conjunction would complete both blanks in the sentence? correlative conjunction coordinating conjunction
Plz Help!!!!!When Butane burns, it combines with oxygen in the air to form carbon dioxide and water. What two elements must be present in butane?
Can y'all explain 525 divided 25
halogens combine with most metals to form _ such as _
What mass of Al contains the same number of atoms as 33.5g of Au
solve 1/4-2/3y=3/4-1/3y