bmccoy4845 bmccoy4845
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

a store sells a 1 1/4 pound of turkey for 9 dollars what is the unit price of the turkey in the package

Respuesta :

ekanayakendb
ekanayakendb ekanayakendb
  • 10-08-2021

Answer:

7.20 dollars

Step-by-step explanation:

1 1/4 can be expressed as 5/4 ((1*4+1) /4)

If price of 5/4 pound of turkey = $9

Price of 1 pound of turkey = $9 / (5/4)

( Same way you'd divide the price of 2 pounds by 2 to get the price of 1 pound)

$9 / (5/4) = $7.2

Answer Link

Otras preguntas

Why does benzocaine precipitate during neutralization?.
what was a result of the opium wars and the taiping rebellion?
Name the colours and their artistic meanings or feelings they convey
idols"" are a part of what style of japanese music?.
What might be an example of a neutral relationship in this ecosystems
How did the great depression lead to calls for renewed expansion.
does everyone support black lives matter organisation ​
Suppose Yamahonda, a Japanese-owned motorcycle manufacturer, builds a production plant in Alabama. This is an example of foreign investment in the United Sta
Whoever answers correct can have brainliest but answer ASAP!
Last week, Dave got into an accident. He wasn't hurt, but the experience stunned him. The car wasn't messed up too badly, but it did lose its bumper in the acci