ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which point on the number line shows the graph of
which type of model best represents simple molecules?> ribbon > wire > Lewis dot > structural formula​
Find the dimensions of a rectangle whose perimeter is 52 m and whose area is 160 m (2)
What are some arguments for and against an absolute monarchy as proposed by Hobbs?
most expensive startup option is usually A. starting a business from scratch B. buying a franchise C. buying an established business D. renting a building​
job specification: communications manager
which of the following will show tyndall effect ?a. salt solution b. copper sulphate solution c. starch solution d. chalk powder in water​
what is wanton ---------------------------------------------------
what is photograph ?what are the advantage and disadvantage of it.​
- Why was the making of Pakistan inevitable?