ais0al8booSut ais0al8booSut
  • 10-12-2016
  • Mathematics
contestada

Boris bought 22 pounds of rice for $10. How many pounds of rice did he get per dollar?

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 10-12-2016
Here, for $10, rice = 22
So, for $1, it would be: 22/10 = $2.2

So, your final answer is $2.2

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

There is almost no difference between the type of kitchen essentials used in a home environment versus the arsenal of equipment found in a professional kitchen
Solve without graphing. Find the slope and the​ y-intercept for the graph of each equation in the given system. Use this information​ (and not the​ equations' g
please answer this question thank youu
Give the correct biological term for each of the following descriptions. The variety of living organisms on earth​
C. Julia has six novels she wants read, one of them which is in the chest of a woman' by Efo Kodjo Mawugbe. She plans to create a reading list of four of these
8^6x8^9= ? 64^15 64^3 8^15 8^54
Calculate the distance between the points A (-4, 2) and B (15, 6). Round your answer to the nearest tenth, if necessary.
ill make the points bigger answer the question
You have just traveled to Mecca and Medina for business, and have met Muhammad and his followers. Write a short letter.
What is the equation of the line that passes through the point ( 8 , − 6 ) (8,−6) and has a slope of 0?