mikecoxlong24 mikecoxlong24
  • 12-05-2021
  • Business
contestada

If the cost of a package of 12 hamburger buns was $2.49, what would the unit price of one hamburger bun be?

Respuesta :

anthonyabouzeid4
anthonyabouzeid4 anthonyabouzeid4
  • 12-05-2021
We know that 12 buns are 2.49$ and we want one bun so we divide the price by 12 to get the price of one:

2.49/12=0.2075$ for one bun
Answer Link

Otras preguntas

how did sugarcane from caribbean end up in rum in new england without major hardship
Which statement most effectively states Kennedy's argument? A.Communism poses a threat to freedom and to democracy. B.Communism is less of a threat than peopl
You have 3 boxes of 6 pencils. You will use 2 pencils each week. How many weeks of school will you have pencils?
What was the purpose of the Committee of Correspondence? A. To keep the British informed of colonists’ actions B. To keep colonists informed of British actions
When did Augustin de Iturbide declare independence?
Which of the following was true of labor unions during the Harding administration? A. Unions were weakened by a strong economy. B. Many workers supported unions
Which of the following best explains why the game of economics does not have a single goal
How did Samuel Adams and Paul revere use propaganda to rally colonist after the Boston massacre
Evaluate the expression for the given values. mx−ymx-y when m=5m=5, x=3x=3, and y=8y=8 Enter your answer in the box.
plz help!!I can't find the answer, the one I put in is wrong.