mltapia819 mltapia819
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

Gail bought 7/8 pound of cheese and Jose bought 1/3 pound of cheese. How much more cheese did Gail buy than Jose?

Respuesta :

cutegirl1000
cutegirl1000 cutegirl1000
  • 12-05-2021

Answer:

7/8 * 3 = 21/24

1/3 * 8 = 8/24

21-8 = 13

Gail bought 13/24 pound more than Jose

Answer Link

Otras preguntas

In the cori cycle, when glucose is degraded by glycolysis to lactate in muscle, the lactate is excreted into the blood and returns to the liver where it is conv
A population increases 3% each year. If the city is now 5 million, what will the population be in 5 years?
If “The Runaway” has a beginning rhyme scheme of abacbcde, which is true of the end rhymes?
Ahmed is taking orders for lunch a slice of pizza cost $2.50 and a chicken sandwich cost to $3.50 he collects $26.50 for the group of nine people
2,5,11,20 32,47 what is the next number in the series
6 city commissioners 17 candidates how many ways can this be done
You paint one wall of your room and leave a circle for your favorite sports team logo. The diameter is 3 feet. A)How much tape do you need to outline the circl
what is the simplfified slop of the line that passes through points C (-8,15) D (-10,25) ?
The construction of wind farms has affected the migratory patterns of some bird populations. Bird populations have been noted to no longer increase and sometime
Factor completely:64 - y^3