Kingsely1213 Kingsely1213
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 donut is $3. If the donuts come in packs of 6 and I have $100 how many donuts can I buy?

Respuesta :

Nauna Nauna
  • 12-05-2021
It would be 16 doughnuts
Answer Link

Otras preguntas

What does the fact that government regulation ofbusiness was not very successful at first tell you about the relationship between government and big business?
There are six pieces of food on each Swiss Kabob. How much does each piece cost if we already know that one Swish Kabob is $3.76? PLEASEEEEEE HELPP ILL RATE BRA
SOMEONE please please pleaseee help me out... Graph the lines in standard form.
Let ​f(x)=x2−12 and ​g(x)=13−x. Perform the composition or operation indicated. ​(fg)(4​)
If f(x)=-x and j(x)=f(x)+19 list the following attributes f(x): Slope Y-intercept Zero J(x) Slope Y-intercept Zero
during the hundred years’ war, what impact did the canon (with gunpowder of course) have in the war?
There are 15 year 12 pupils in a football club, out of a total of 46 pupils. write this proportion as a percentage. give your answer correct to 1 decimal plac
after the french and indian war british political leaders were determined to
Please help I’ll mark you as brainliest if correct !!
A carton of 16 boxes of oatmeal weighs 8.176 kg. Each box includes 29 grams of packaging material. What is the actual weight of the oatmeal in the carton?