mcdonalds567
mcdonalds567 mcdonalds567
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

A 12-kg bag of mangoes costs $9.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2021

Answer:

I think it would be around $1.33 for each kg

Step-by-step explanation:

You would divide 12 by 9. Once you do that, you get 1.33

Answer Link

Otras preguntas

The sides of a rectangle measure 2 cm and 4 cm. How many lines of symmetry does the rectangle have?
a car moving at 25 m/s speeds up to 47m/s. it takes 9 seconds to do this.what is the acceleration of the car?
c+ax=dxthis one has all variables and no numbers
What words have 'port in them?
Butter melts when you heat it in a pan on the stove. Is this a chemical change or a physical change? How can you tell?
what is v/8=2 solution
The atomic number of nitrogen is 7. The atomic mass is 14.01. What can we deduce from this ?
what is -126=14K solution
Which of the following ratios is not equivalent to the ratio 5/6  Explain10/12, 13/14, 15/18, 25/30
Find the slope and the y intercept of the line Y=1/2x-8