tkendrick0002 tkendrick0002
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Sams sells a 5-lb bag of beans for $17.25. How much is the unit price?

Respuesta :

njkver36
njkver36 njkver36
  • 13-04-2021

Answer:

$3.45

Step-by-step explanation:

17.25 divided by 5 is equal to 3.45

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate for 200 miles in 4 hours
There are 85 telephones in the editorial department of glencoe publishing company. How many 2- way connections can be made among the office phones?
How are all animals alike as heterotrophs
Whats the answer for 193+y>=201
In the United States, the Federal Reserve Board of Governors controls __________.
What new skill made agriculture possible?
fifteen inches is what fraction in simplest form of a yard
which area became extremely important for trade after it opened in the early 1900's?
In a pile of coins there are 7 more quarters than nickels. If there is a total of$2.65 in coins, how many quarters are there?
In addition to tax income for the government, what other purpose do excise taxes have?