tristand0713
tristand0713 tristand0713
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Target sells 12 bottles of water for 2$ and sells 24 bottles for 3$, what is the better price?

Respuesta :

kylefletcher53
kylefletcher53 kylefletcher53
  • 12-04-2021

Answer:

The 24 bottles for 3$

Step-by-step explanation:

12 bottles for 2$ x 2

= 24 bottles for 4$

This means the 24 bottles for 3$ is the better price per bottle.

Answer Link

Otras preguntas

If a President ignores a bill passed at the end of a legislative session, and the Congress adjourns, the bill does not become law. This is known as a(Points : 2
What American invention aided the British textile industy
Which word set completes the following analogy? crying : sadness :: __________:_________
One consequence of Newton's third law of motion is that
A triangle can have two right angles. a. True b. False
You must rely on research and rhetorical devices, especially fallacies, to support your argument. a. True b. False
6(y+4)^2-5=49 a). y = -2 or y = -6 b). y = -1 or y = -7 c). y = 0 or y = -4 d). NO REAL SOLUTIONS
more properties of exponets 2y² times 3xy³ over 3x²y^4
what 2 fractions that are equivalent to 6/42
A literary analysis should contain a A. thoughtful interpretation of a work B. brief and simple response to a work C. response to work based on popular opinio