brandonbohnet brandonbohnet
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

What is the better deal? 6 for $6.99 or 24 for $13.99

Respuesta :

sam7234 sam7234
  • 11-04-2021
6.99/6 =1.16
13.99/24=.58
Therefore better to buy more as the unit price per item is cheaper
Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 11-04-2021

Answer:

24 for $13.99

Step-by-step explanation:

Find the cost of 1 for both deals.

6 for $6.99. Divide 6.99 with 6:

6.99/6 = 1.165

~$1.17 for one.

24 for $13.99. Divide 13.99 with 24:

13.99/24 = ~0.582

~$0.58 for one.

24 for $13.99 is the better deal, by ~59¢.

Answer Link

Otras preguntas

Six nickels is what percent of one dollar? What percent of $2.00 would it be? Please help.
what value of a makes the equation true? 9a+2=4a-18
If a 35 ft rope is cut into two sections with one section 6 times as long as the other section, how long is the shorter piece?
Which choice is equivalent to the expression below? 5x sqrt 2 - 2 sqrt 2 + 2x sqrt 2 A. 7x sqrt 2 - 2 sqrt 2 B. 2x^2 sqrt 2 C. 3x sqrt 2 D. 7x^2 sqrt 2
let f(x)=2x-6. solve f^-1(x) when x=2.
Lim[(sqrt(cos(2x))-cubicrootof(cos(x))]/arctg(x^2) when x->0
If a 35 ft rope is cut into two sections with one section 6 times as long as the other section, how long is the shorter piece?
let f(x)=x+8 and g(x)=x^2 -6x-7. find f(g(2))
Ricky had 50 cookies and gave 72% of the cookies to his friend Alice. Find the number of cookies Alice receive
Why are capillaries thin walled?