sbenjamin07 sbenjamin07
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

At the local market, Peter bought 7 pears and 8 lemons and
spent $8.70. Charlie bought 3 pears and 6 lemons and
spent $5.40. How much did one pear and one lemon cost?

Respuesta :

bronny78 bronny78
  • 11-04-2021
$2.30 and 3.40 is the answer
$2.30 for the pear and $3.40 for the lemon
Answer Link

Otras preguntas

In the figure below what is the value of x?
please. the help is apreciated Please answer the following 3 questions with a 1 paragraph response: Why is defense important in the game of basketball? What two
HELP POINTS A LOt! BRAINLIEST!
Evolutionism: Historical Context: What happened: Who did it impact: I need help ASAP!!
What is the value of 6x² + 17 when x = 8 explain your answer.
Ashley is preparing for a speech about the tentacular feeding pattern of the corals. Help her complete the sentences. Corals have tentacles near the oral openin
The cost of 2 kg of onions is ₹24. What will the cost of 12 kg of onions be?​
Algebra 2-Which of the following is a like radical to .......
$8.49×6=□ $509.40 $50.94 $50.93 $5.09
Which of these is the basic unit of mass? OL cm O mi kg NCYT OLISTION